apríl
2024

Ako správne nastaviť domácu sieť ? Problémom je často koncové zariadenie (KZ)

Mnoho ľudí sa domnieva, že za každý výpadok môže technická porucha na sieti. Nie je to však vždy tak. Niekedy sa stane, že chyba nastane priamo v koncovom zariadení, ktoré napr. signál vysiela do priestoru vašej domácnosti alebo firmy. Odporúčame vám preto, aby ste pri výpadku služieb skúsili dané zariadenie (napr. router) reštartovať a nechali ho aspoň 60 sekúnd vypnuté, poprípade skontrolujte, či je zariadenie správne zapojené. Uvedené kroky platia aj pri problémoch s TV set-top boxami, či telefónmi.

Trápi vás doma pomalý Wi-Fi, či optický internet? Vedeli ste, že chyba môže byť u vás a nie technická porucha na sieti? Nastavenie domácej siete nie je jednoduchou záležitosťou, ak ale splníte základné pravidlá, môžete využívať pripojenie oveľa efektívnejšie.

Ako teda správne umiestniť Wi-Fi router a koľko ich potrebujete, aby sieť fungovala čo najlepšie? Stačí dodržať pár pravidiel. Wi-Fi signál sa správa ako svetlo. Veľká lampa v strede obývačky osvetlí celú miestnosť. Ak ju ale dáte za skriňu, svetla bude oveľa menej. To isté platí pre Wi-Fi signál. Najlepšie sa šíri v prostredí, kde nie je žiadna prekážka, preto neumiestňujte router do skrine, pod stôl, za televízor alebo za objekty, ktoré môžu prenosu signálu brániť.

Aj keď dodržíte všetky predchádzajúce pravidlá, nastavenie domácej siete vám nemusí fungovať pre zlú optimalizáciu. Uistite sa teda, že susedné smerovače využívajú Wi-Fi kanály čo najďalej od seba a snažte sa rozširovať existujúcu sieť a nie vytvárať niekoľko nových. Používajte rovnaký názov SSID pre všetky smerovače a pásma. Je tiež dôležité používať funkciu roamingu, ak ju vaše zariadenie podporuje. Dané nastavenia nemusia byť jednoduché, preto ak si neviete rady, kontaktujte nás!